Exekuce a dražby nemovitostí zasahují stále více lidí. Dražby nemovitostí se používají stále častěji.

Exekuce a vyhlášení dražby na nemovitost

V případě že se exekutorovi nedaří peníze z dlužníka vymoci, tak často nařídí exekuci na vaši nemovitost. Pokud pak exekuci včas nezaplatíte, tak váš dům může být prodán v dražbě. Exekuci nemovitostí neprovádějí pouze exekutoři z exekutorských úřadů, ale také finanční úrady a soudy.

Ceny nemovitostí v dražbě

Exekutoři si nechají udělat znalecké posudky. Vyvolávací cena je pak 2/3 z ceny, kterou určil znalec. U opakované dražby to je pak dokonce 1/2. Toho využívá spousta lidí, kteří si mohou takto velmi levně koupit byt či rodinný domek. Specializují se na to i různé realitky. Často je výhodnější si prodat nemovitost sám a tím zaplatit exekuci. To je ale třeba řešit vždy včas.

Oznámení o dražbě nemovitosti

Pokud na vás vyhlásí exekutor exekuci nemovitosti, tak vám musí dojít vyrozumění o nařízení dražby. Jedná se o doporučený dopis do vlastních rukou. V této chvíli můžete exekuci zaplatit a můžete se tak vyhnout exekuci. Je také možné využít odvolání. Některý exekutoři přistupují i na splátkový kalendář. Není to však jejich povinnost. Proto na to také často nepřistoupí.

Dražby nemovitosti nemusí znamenat konec

Často se stane, že vítěžek z dražby vašeho domu nestačí na zaplacení celé exekuce. Díky tomu tedy exekuce nekončí, ale pokračuje dále. Exekutor tedy bude nadále vymáhat dlužné peníze pomocí exekuce. Pro lidi je to často hodně flustrujicí, přišly o dům a exekuce se stejně nezbavily. Ale je třeba to nevzdávat!